Celá rodina prožívá vstup dítěte do 1. třídy velmi intenzivně. Vše je připraveno – školní taška, některé pomůcky, rodiče si zařizují volno na 1. slavnostní den.
Někteří z vás si kladou otázku, jak to všechno bude v té škole vypadat? Bude naše dítě spokojené, zvládne učivo?
Z vlastní dlouholeté praxe mohu doporučit, na co si dát pozor.
1. Od 1. dne zaveďte REŽIM. Dítě bude psát domácí úkoly co nejdříve po příchodu domů. SPOLEČNĚ připravujte tašku, kontrolujte penál a další pomůcky. Postupně budete učit dítě samostatnosti. Zaveďte určitou hodinu, kdy dítě půjde večer do postele.
2. Domů si dítě ze školy přinese pomůcky v tašce a penále srovnané. NEBUDOU CHYBĚT patelky, tužky, pozor na zmuchlané sešity nebo rozdrobenou svačinu mezi učením. Možná se teď usmíváte, že to se vašemu dítěti nestane. Setkávám se s tím u některých dětí každý rok.
3. Všechny věci a pomůcky PODEPIŠTE. Pomůcky na výtvarnou výchovu, pracovní činnosti, písmenka ze skládací abecedy (pokud je budete mít), číslice a tečky (pokud je budete mít), všechny tužky a pastelky, také oblečení, obuv a věci na tělesnou výchovu. Někdy nabízím ve třídě ztracené nepodepsané věci a nikdo se k nim nehlásí, nikomu nechybí. 4. Učte dítě POŘÁDKU a vážit si svých věcí. Jednou jsem našla ve skříňce v šatně na konci školního roku u jedné holčičky několikery bundy, mikiny, šaty, elastické kalhoty a byla to obrovská hromada oblečení. Podivila jsem se, že nikdo z rodiny věci nehledal.
5. Já si zavádím ve škole svůj režim a zadávám domácí úkoly. Jsou velmi krátké a slouží k zopakování probraného a procvičeného učiva. Zpočátku jsou to uvolňovací cviky a 1 stránka ze Živé abecedy – to je první kniha na výuku písmen a slabik. Úkol je maximálně na 10 – 15 minut. PRAVIDELNĚ KONTROLUJTE zadání úkolu a vždy ho s dítětem splňte. Je dobře, když psací úkol podepíšete. Pro učitele to znamená, že dítě mělo nad sebou při psaní úkolu kontrolu dospělé osoby. Rodič kontroluje jak dítě sedí, jestli drží správně tužku, jestli úkolu rozumí.
6. Pokud se vyskytnou problémy, PORAĎTE SE se svým učitelem na postupu. Také v době, kdy je dítě nemocné, zjistěte si obsah učiva probraného ve škole. Jakmile se dítě cítí lépe, začněte pomalu dopisovat úkoly a číst z Živé abecedy (později Slabikáře).
Pro rodiče, kteří mají zájem o procvičování nejen před vstupem do školy, ale i v průběhu začátku 1. třídy, najdete inspiraci ZDE. Všechny pracovní listy si můžete vytisknout vícekrát.
Jak to vypadá v 1. třídě naleznete v eBooku ZDE.