Co připravit dítěti do 1. třídy

Blíží se váš slavnostní den – 1. září. Jistě přemýšlíte, co všechno dítěti pořídit již nyní. Chcete být připraveni, aby vás nic nezaskočilo?

Mám pro vás seznam věcí, které můžete připravit již nyní – bez stresu a spěchu. Upozorňuji, že každá škola se může v některých věcech lišit.

 1. Pomůcky na výtvarnou výchovu a pracovní činnosti:

Nůžky měly by být pro praváka nebo pro leváka, zakončené kulatým koncem z bezpečnostních důvodů, v každém případě vezměte díte s sebou do obchodu a nůžky si vyzkoušejte, musí dobře stříhat.

Je důležité, aby dítě umělo nůžkami stříhat.                                                    

Kupte mu omalovánky s velkými obrázky a po vymalování může trénovat vystřihování. Vystřižený obrázek si můžete někam vystavit.

Kelímek na vodu

Hadřík

Plochý štětec č. 12

Kulatý štětec č. 8

Pastelkytrojhranné, nejlépe 12 kusů, ve škole neustále vybarvujeme, kroužkujeme, podtrháváme

3 tužkytrojhranné

Lepidlotuhá tyčinka

Pracovní triko nebo zástěru

Igelit na lavici  nebo novinypoužívá se při malování pod čtvrtku. Já mám raději noviny, hned po práci je vyhodíme a příště si vezmeme nové.        

Pokud pořizujete igelit – má rozměry 50 x 50 cm

Kelímek od Flory nebo Ramy apod. – dítě si do něj dá modelínu  

Stojánek na knihu – výborná pomůcka, kterou bude vaše dítě potřebovat až zhruba od prosince. Stojánek můžete používat i doma při psaní domácích úkolů.

Jaké pastelky, tužky a pera jsou ověřené dětmi v praxi, dobře se drží a nesmekají se, najdeteeBooku Jak nastartovat čtení a psaní v 1. třídě a nejenom to.

 1. Na tělesnou výchovu:

cvičební úbor

sportovní obuv

 1. Hygienické potřeby:

  Papírové kapesníky, utěrky, mýdla – to si řeší učitelé na začátku školního roku.

Pevná obuv na přezutí ne pantofle – z bezpečnostních důvodů. Děti v 1. třídě jsou neustále v pohybu – pobíhají, skáčou, ze schodů nejdou, ale poskakují… Nechceme, aby si hned vyvrkly nohu. 

 

Jaké pomůcky připravuje škola – děti je dostanou zdarma:

Škola zajistí dítěti učebnice, pracovní sešity a písanky.

POZOR – u dalších pomůcek to má každá škola jinak!

Tyto pomůcky určitě nekupujte – vaše dítě je může dostat 1. září zdarma.      

Voskovky –  jsou nejvíce používané na malování

Vodové barvy – pokud je budete kupovat, vezměte ty klasické velké

Modelína – je velmi používaná

Podložka na modelínu – může být velikosti A4, my máme s dětmi větší A3

Pevné desky A4 na sešity – naše škola je dostává jako sponzorský dar

Skládací abeceda – to jsou písmenka, která se používají na skládání slov, používejte a skládejte slova doma co nejčastěji, dítěti to pomůže při diktátech.

Ke Skládací abecedě patří Desky na písmena –  kupují se v papírnictví.

Číslice a tečky – mně se osvědčilo nemít číslice a tečky v deskách nebo speciálním obalu, děti je mají v gumičce – lépe se nám s nimi manipuluje.

Stírací tabulka MAJA + 2 fixy – výborná pomůcka na psaní, já osobně bych ji dítěti koupila i domů na procvičování. K této tabulce potřebujete mít hadřík na mazání napsaného textu.

Obaly na sešity nekupujte! Počkejte do 1. třídní schůzky, kde se dozvíte bližší informace o tom, kolik obalů a jakých velikostí. 

Také nepořizujte kufřík. Ve třídě mohou mít na výtvarnou výchovu a pracovní činnosti košíky.

Přeji vašim dětem dobrý start ve škole a hlavně, ať se jim líbí a chodí do školy rády. Všechny moje rady, tipy, návody, výuková videa a pracovní listy k dobrému startu ve škole jsem shromáždila v eBooku Jak nastartovat čtení a psaní v 1. třídě a nejenom to.

Jindra Dlabová
Učím v 1. a2. třídě. Podělím se s vámi o praktické rady a zkušenosti z výuky prvňáků. Každé dítě je jiné a všichni potřebují naši pozornost a povzbuzení. Pojďme jim pomoci zažívat ve škole úspěch. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře
 • Jak připravit dítě na kreslení a psaní

  Jak uvolnit ruce a procvičit prsty pro pěkné kreslení a psaní

  Stáhněte si ebook, který Vás provedete jak připravit dítě na psaní v 1.třídě. Zjistěte, co všechno můžete s vaším dítětem procvičovat, aby hezky psalo. Kromě ebooku se můžete také těšit na mé články, tipy, rady, doporučení na školní tématiku od Mgr. Jindra Dlabová. Ze zasílání se můžete kdykoliv odhlásit. Vaše osobní údaje budu zpracovávat v souladu se zásadami zpracování osobních údajů. Ochrana osobních údajů
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky